Vitamíny pro těhotné

V době těhotenství je třeba zvýšit přísun vitamínů, protože tělo prožívá určitý nápor a změny, které ovlivní potřebu těchto vitamínů. Protože v normální stravě nenaleznete všechny vitamíny, které jsou nutné zejména pro správný vývoj plodu, můžete si pořídit některé z preparátů speciálně vyvinutých pro těhotné a kojící ženy, abyste měly zaručen správný přísun všech těchto důležitých látek.

V těhotenství je zvýšená potřeba hlavně kyseliny listové, která snižuje riziko vzniku vývojových vad mozku a míchy, také snižuje riziko potratu a podporuje tvorbu mateřského mléka v době kojení. Důležitý je také přísun vitamínu C, dostatek esenciálních mastných kyselin, aby se tak předešlo porodním komplikacím, proto je třeba zvýšit příjem sójového nebo slunečnicového oleje, dále konzumace ryb (kvůli jódu), železo pro správnou výživu plodu placentou, mléčné výrobky (vápník) a vitamín A pro správnou funkci placenty.

U vitamínu rozpustných v tucích je třeba hlídat, aby nedošlo k předávkování, protože by to mohlo být velmi nebezpečné. Další látky, které jsou v těhotenství velmi potřebné jsou: hořčík, fosfor, selen, vitamín B6 a B12.

Předtím, než půjdete zakoupit některý z přípravků určený těhotným a kojícím ženám se poraďte s lékařem a také dbejte na to, aby tyto doplňky byly opravdu určeny pro těhotné a kojící ženy, zda obsahují dostatek kyseliny listové, železa, vápníku a hořčíku a jestli není dávka vitamínu C vyšší, než je potřeba.

Lepší jsou preparáty, které neobsahují vitamín A, protože u něj hrozí riziko předávkování a v případě, že je obsažen v potravinovém doplňku, je nutno jeho příjem kontrolovat. V případě předávkování totiž hrozí riziko poškození plodu.