Nadměrný nebo nedostatečný příjem vitamínů

Nedostatečný nebo naopak zvýšený přísun vitamínů může způsobovat řadu nepříjemných zdravotních komplikací a je proto třeba dbát na to, abyste pravidelně doplňovali, nebo se snažili omezit příjem vitamínů.

Nedostatek vitamínů se odborně nazývá avitaminóza a vzniká v případě, kdy tělo postrádá určitý vitamín delší dobu. Nejzávažnější komplikace mohou vzniknout z nedostatku vitamínu C, což může způsobovat například kurděje a v horším případě může způsobit dokonce smrt. Nejen vitamín C může způsobit tak závažné komplikace, ale v podstatě jakýkoli dlouhodobý nedostatek určitého vitamínu může být velmi nebezpečný. Těmto zdravotním komplikacím lze zamezit, pokud začnete zavčasu užívat dostatečné množství vitamínu, který Vám v těle chybí.

Nedostatek vitamínů se může projevit určitými příznaky, které se v takovém případě mohou objevit. Při nedostatku vitamínu C můžete zpozorovat větší únavu, objevit se může také padání zubů, krvácení z dásní a častější onemocnění kvůli nižší imunitě. Nedostatek vitamínu B12 se může projevit anémií, nedostatek kyseliny listové se projevuje zpravidla únavností a zvýšenou citlivostí a nedostatkem tohoto vitamínu trpí často ženy v těhotenství, nebo u lidí, kteří trpí různými infekčními chorobami.

Nejen nedostatek, ale i nadbytek vitamínů může našemu organismu uškodit. Při zvýšeném přísunu určitého vitamínu se objeví onemocnění zvané hypervitaminóza. „Předávkování“ je možné pouze u vitamínů, které jsou rozpustné v tucích – právě v tukové tkáni se totiž ukládají a to může představovat velmi nebezpečná rizika různých zdravotních komplikací. Předávkování vitamíny, které jsou rozpustné ve vodě nehrozí, protože jejich nadbytek je bez problému vyloučen močí z těla ven.

Nedostatek vitamínů B-komplexu se projevuje poruchami mozkových funkcí, trávicího ústrojí, nespavostí, nechutenstvím, bolestmi hlavy, nebo také kožními problémy. Nadbytek vitamínů B-komplexu způsobuje průjmy, návaly horka a zimy, nebo zvýšená hladina jaterních transamináz při nedostatku vitamínu B6.

Při nedostatku vitamínu K v organismu se objevují příznaky, jakými jsou například jaterní poruchy, poruchy srážlivosti krve a trpí jím zvláště kojenci a tento nedostatek může být velmi nebezpečný pro pacienty trpící poruchami funkce jater.

Nedostatek vitamínu E se většinou neobjevuje, spíše může být způsoben genetickými dispozicemi, ale je možné se ho předávkovat, příznaky předávkování vitamínu E můžete zaznamenat jako nevolnost, průjmy a žaludeční obtíže, které se lehce vyřeší omezením příjmu vitamínu E. Nedostatek vitamínu D může způsobit demineralizaci kostí, což má za následek její deformaci a pokud je ho nadměrný přísun, způsobuje nevolnost, průjmy, zvracení a poruchu orientace. Nadměrný přísun vitamínu D může poškodit ledviny, způsobuje také odvápnění měkkých tkání a narušení správného růstu kostí. Málo vitamínu A v těle můžete vytušit z náhlé suchosti pokožky, loupání kůže, různými střevními potížemi a při nadměrném přísunu tohoto vitamínu se rovněž objevují kožní problémy. Vysoký příjem vitamínu A může být velice nebezpečný a to především v období těhotenství, kdy může poškodit plod, nebo u malých dětí.