Vitamíny v potravinách

Přestože existuje mnoho potravinových doplňků, kterými je možno obohatit stravu, popřípadě doplnit chybějící vitamín, je nutno přijímat vitamíny hlavně z potravin, protože obsahují také živiny, které se v těchto preparátech nenacházejí. Skladbou Vaší stravy můžete dosáhnout správného podílu vitamínů, které Vaše tělo potřebuje. Je proto třeba dbát na výživu a snažit se jíst tak, aby nebyla jednostranná a Vaše tělo nestrádalo.

Potraviny lze rozdělit na základní – tedy bílkoviny, sacharidy a tuky a potřebné vitamíny, minerální látky. Kromě toho je také pro náš organismus nezbytná voda, protože ovlivňuje teplotu těla, přepravuje živiny a umožňuje látkové přeměny. Bílkoviny, sacharidy a tuky jsou zvláště živočišného původu a můžeme nalézt například v mléce, mase, vejcích a některé také v luštěninách a obilovinách, které jsou původu rostlinného.

Bílkoviny jsou velmi důležité pro trávicí systém (tvoří trávicí šťávy) a kromě toho se také podílejí na tvorbě hormonů a enzymů, hemoglobinu, látkové výměně, přenosu tuků a vytvářejí správné kyselé prostředí v organismu. Pokud naše tělo nemá dostatek bílkovin, může se projevit úbytkem na váze, nebo zácpou.

Tuky jsou pro naše tělo důležité hlavně kvůli své energetické hodnotě, udržováním tepla v těle, obsahem vitamínů A, D, E, K (rozpustných v tucích) a také svým podílem esenciálních mastných kyselin. Pokud je tuků konzumováno více, než je třeba, může se objevit obezita nebo zvýšený cholesterol. Tuky mohou být nasycené živočišné (sádlo, máslo) nebo nenasycené rostlinné (oleje).

Sacharidy se dělí na monosacharidy: fruktózu (med, ovoce), glukózu (ovoce), galaktózu (mléko); disacharidy: sacharózu (řepný cukr), maltózu (sladový cukr), laktózu (mléčný cukr) a polysacharidy: škrob, arabská guma, pektiny (v mandlích, jádrech broskví, švestek a meruněk), celulóza – vláknina. Sacharidy jsou velmi důležité pro střevní činnost a také obsahují vitamíny B, C a karoten.

Vitamíny a minerální látky jsou pro správnou funkci našeho těla přímo nezbytné, proto by se mělo jíst dostatek ovoce a zeleniny (vitamín C, K), vnitřnosti, rybí tuk, mrkev, listová zelenina, různá semínka, oříšky, sojová mouka (vitamín A, D, H), ryby, maso, mléčné výrobky, vejce, obilné klíčky, droždí (vitamíny B-komplexu), rostlinné oleje a obilí (vitamín E) a samozřejmě minerální látky, zvláště hořčík, draslík, chlorid, fosfor, jód, železo, mangan a vápník, které jsou obsaženy v mléčných výrobcích, oříšcích, celozrnném pečivu, luštěninách, rybách, soli, černém čaji.

Zvýšená pozornost by se měla věnovat zejména výživě dětí, u kterých jsou tyto vitamíny a minerální látky velice důležité pro správný růst a vývoj.